Kompleksowe Centrum Poradnicze Fundacji Avalon powstało w ramach trzyletniego projektu „Wiedza i świadomość kluczem do niezależności”, współfinansowanego ze środków PFRON. Centrum zostało stworzone, by pomóc w uzyskaniu informacji niezbędnych do codziennego rozwiązywania problemów związanych z niepełnosprawnością. W jego ramach można bezpłatnie korzystać z konsultacji z psychologiem, seksuologiem, adwokatem oraz specjalistą ds. niepełnosprawności.

 

- Osoby z niepełnosprawnościami, a często także członkowie ich rodzin, zgłaszają się do naszej Fundacji szukając wsparcia w rozwiązaniu wielu problemów, z którymi się spotykają. Bardzo często barierą jest brak wiedzy lub niemożliwość skorzystania z pomocy specjalisty. To efekt systemowego wykluczenia, a czasem wręcz dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. Dlatego jesteśmy dumni z nowego projektu, który zaspokoi palące potrzeby w zakresie konsultacji prawniczych, psychologicznych czy seksuologicznych. Powołaliśmy zespół specjalistów, którzy będą starali się odpowiedzieć na pytania, pomóc, doradzić, wesprzeć. Zapraszamy osoby potrzebujące z całej Polski – mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon.

 

Porady dla osób z całej Polski
Projekt skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich i opiekunów. Konsultacje ze specjalistami są nieodpłatne. Będą prowadzone również zdalnie, dlatego można wziąć w nich udział bez potrzeby wizyty w fundacji. Projekt jest skierowany zarówno do podopiecznych Fundacji Avalon, jak i osób spoza organizacji.

 

- Centrum porad nazwaliśmy kompleksowym, bo właśnie tu osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy otrzymają wsparcie w rozwiązaniu wielu problemów, z którymi na co dzień się spotykają, w najróżniejszych sferach życia. Nasi specjaliści udzielą porad w zakresie przysługujących uprawnień, pomocy finansowej, sprzętu rehabilitacyjnego, dostępu do usług, ale także radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami – podkreśla Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon

 

Jak zgłosić się do projektu?
Zgłoszenie do projektu jest wyjątkowo proste. Wystarczy zapoznać się z godzinami dyżurów wybranego specjalisty, a następnie zadzwonić do niego i umówić termin konsultacji [Link do strony].

 

Oto członkowie zespołu ekspertów tworzących Kompleksowe Centrum Poradnicze Avalon:

Agnieszka Harasim jest specjalistką do spraw doradztwa osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Świadczyć będzie porady z zakresu przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej. Udzieli informacji na temat aktywności sportowej, warsztatów, szkoleń.


Jakub Rafalski jest specjalistą w zakresie psychologii i psychoterapii. Będzie udzielał wsparcia w procesie radzenia sobie z trudnościami. Pomoże przełamach poczucie bezsilności i bezradności oraz budowania pewności siebie i motywowania do aktywności i samodzielności.


Barbara Płaczek jest seksuolożką i edukatorką seksualną. Spotkania ze specjalistką będą miały na celu zwiększenie samodzielności w podejmowaniu decyzji związanych z założeniem rodziny.


Anna Mikołajczyk jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem. U Anny można uzyskać doradztwo i wsparcie w przygotowaniu dokumentacji prawnej. Dodatkowo specjalistka udzieli informacji dotyczących form pomocy finansowej, uprawnień i możliwości pracownika z niepełnosprawnością.


Projekt ma zasięg ogólnopolski i będzie trwał od kwietnia 2021 do marca 2024. Do projektu mogą dołączyć osoby z całej Polski. Więcej informacji i dane kontaktowe do specjalistów można znaleźć na stronie www.fundacjaavalon.pl