Pawe Wdowik wikipedia

11 czerwca 2021 na antenie Radia Plus Minister Paweł Wdówik w programie Sedno Sprawy rozmawiał z redaktorem Jackiem Prusinowskim o postępach w planowaniu reformy orzecznictwa. Padło też zaskakujące stwierdzenie odnośnie dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego.

Minister Wdówik powiedział, że rząd należy rozliczać z tego, czego jeszcze nie zrobił, natomiast on chciał powiedzieć o tym, co zrobił, a zrobił wiele.

 

Planowana jest reforma systemu orzecznictwa. Ustawa reformująca orzekanie o niepełnosprawności wejdzie w tryb legislacyjny na przełomie września i października 2021. Powinna być uchwalona w grudniu 2021 roku - styczniu 2022 roku i wtedy zacznie się okres wdrażania.

 

Obecnie trwają badania ewaluacyjne nowych narzędzi do orzekania opartych na ICF. Musimy je dostosować do naszej populacji i naszych oczekiwań. Jesteśmy w stałej współpracy z prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz jej ekspertami, bo to się wiąże ze świadczeniami rentowymi.

 

Po reformie orzekania nikomu nic nie zostanie zabrane
Minister Wdówik powtórnie zapewnił, że po reformie orzekania nikomu nic nie zostanie zabrane, jeśli ma stałe orzeczenie. Może sam je zmienić. Jeśli orzeczenie jest na czas określony, taka osoba będzie musiała stanąć przed komisją na nowych zasadach.

Nowy system orzekania to upodmiotowienie osoby niepełnosprawnej i nowe forma świadczeń, które to świadczenia zostaną skierowane do osoby niepełnosprawnej. Opiekun będzie decydować tylko gdy osoba ma mniej niż 18 lat.

 

Nie będzie dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego?
W kwestii opiekunów padły zaskakujące słowa odnośnie dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie 1971 zł). Minister Wdówik powiedział, że mieliśmy rozwiązanie dla rodziców osób do 18 roku życia, ale opiekunowie zaczęli tak straszliwie protestować, że na ten moment nie procedujemy tego rozwiązania.

 

Nie będzie podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego?
Minister zapytany o wysokość zasiłku pielęgnacyjnego (215,84 zł), czy jego kwota powinna się zmienić odpowiedział, że to szalenie szeroki zasiłek. Rozważaliśmy podniesienie go o 24 zł, okazało się, że w skali roku to koszt 0,5 mld zł (czyli raczej nici z podwyżki).

 

Powstaje magiczna ustawa o wspomaganym zatrudnianiu niepełnosprawnych
Minister Wdówik mówił też o obecnym systemie dofinansowań do wynagrodzeń z PFRON. Ten system jest spetryfikowany i być może był dobry 30 lat temu. „Niepełnosprawni” pracownicy pracują za najniższe stawki, bez możliwości awansu. W tej chwili nie posiadamy profesjonalnego systemu wspierania osób niepełnosprawnych, które chcą wejść na rynek pracy. Przykro to powiedzieć, ale taka jest rzeczywistość.

 

Obecnie trwają prace nad ustawą o zatrudnieniu wspomaganym. Toczą się konsultacje z dwoma dużymi konsorcjami organizacji, które się w tym specjalizują. Ustawa jest właściwie napisana. Jak skończą się wspomniane konsultacje w ciągu kilku miesięcy ujrzy światło dzienne.

 

Niestety minister nie raczył zdradzić szczegółów tajemniczej ustawy o wspomaganym zatrudnianiu, ani z kim są owe konsultacje prowadzone, kogo reprezentują „konsorcja organizacji”.

 

 

// "Sedno Sprawy", Paweł Wdówik, 11 czerwca 2021 [Link do odsłuchania programu]