old man pixabay com 2298056

Wiele polskich opiekunek jedzie do Niemiec, aby tam zarobić pieniądze, bo w Niemczech lepiej płacą, są lepsze warunki pracy i w ogóle wszystko jest lepsze. TAK, ale tylko w folderach reklamowych, bo okazuje się, że opiekunki zarabiają dużo mniej, niż by sobie każdy mógł wyobrazić.

 

Na polskie opiekunki Niemcy mają dwa główne określenia „polnische Perle” (polska perła) albo „unsere Engel” (nasz anioł). Niestety nie ma to pokrycia ani w postrzeganiu polskiej opiekunki jako anioła ani w tym bardziej w jej zarobkach.

 

Ostatnimi czasy było głośno o skandalicznej niemieckiej reklamie zorganizowanej przez jedną z agencji pośrednictwa zatrudniającą opiekunki. Agencja zatrudniająca opiekunki do osób starszych promowała się hasłem „Nowa Polka babci”. Niemieckie reklamy pojawiły się np. na autobusach w Dolnej Saksonii.

 

Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w polskim ministerstwie spraw zagranicznych (MSZ). „Reklama, która uprzedmiatawia kobiety, w dodatku na tle narodowościowym, nie powinna mieć miejsca w przestrzeni publicznej. Dlatego Ambasada RP w Berlinie będzie interweniować w tej sprawie” – stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk, o czym pisał portal nczas.com

 

MSZ sprawą zainteresowało się dopiero teraz, ale reklamy zniknęły już pół roku temu. Reklamy do sprawka firmy Procura-24 z Cloppenburga, 50 kilometrów od Bremy.

 

Na reklamie widać starszą kobietę i uśmiechającą się, pochyloną nad nią kobietę w średnim wieku (w domyśle Polkę). Obok nich slogan: „Nowa Polka babci”, a poniżej dopisek „kompetentna i serdeczna opieka”.

 

„To skandal i uprzedmiotowienie. Dla wnuka Playstation, dla rodziców samochód, a babcia dostaje pod choinkę nową Polkę” – ocenia Agnieszka Glapa z berlińskiej Inicjatywy Opiekunek i Opiekunów.

 

 

Czy polska opiekunka zarabia krocie w Niemczech? Są wyniki badań

Niemieccy naukowcy Centrum Badań nad Integracją i Migracją (DeZIM) w Berlinie zapytali polskie opiekunki w Niemczech o warunki ich pracy i zarobki. Okazuje się, że zarobki wcale nie są tak duże, jak wiele osób mogłoby się spodziewać. Z badania wynika, że przeciętne wynagrodzenie netto na godzinę w tej grupie jest niemal trzykrotnie niższe niż szacowane przeciętne wynagrodzenie w kraju [*].

 

Praca opiekunka jest ciężka i wymagająca

W ankiecie przeprowadzonej przez DeZIM udział wzięło 279 opiekunek i opiekunów osób starszych, przeprowadzono ją między październikiem 2020 roku a lutym 2021 roku. Pytania dotyczyły okresu przed pandemią oraz pierwszej fali koronawirusa wiosną 2020 roku.

 

Z badania wynika, iż to „ciężka i wymagająca praca, która mimo niskich wynagrodzeń i dodatkowych utrudnień w czasie pandemii koronawirusa była kontynuowana bez większych przerw”.

 

Ponad 93 proc. uczestników badania to kobiety, które średnio mają 56 lat i pracę w tej dziedzinie podejmują już od 7,5 lat.

 

Blisko 90 proc. uczestników badania poinformowało, że posiada umowę o pracę, w większości przypadków podpisaną z agencją w Polsce. Z kolei ponad połowa dodała, że zostali odesłani do pracy w Niemczech.

 

Średni czas pracy to 11 godzin
Średni czas pracy polskiego opiekuna w Niemczech jeszcze przed pandemią wynosił 11 godzin dziennie. Z niektórych ankiet dowiadujemy się, że wskazywano nawet na aż 15 godzin pracy na dobę.

 

Zdecydowana większość opiekunów musi zrywać się w nocy, by wypełniać swoje obowiązki (57 proc.). Czas wolny w ciągu doby uczestnicy ankiety określili średnio na dwie godziny.

 

– Prawie połowa opiekunek i opiekunów przyznała, że praca odbija się na ich zdrowiu fizycznym, a więcej niż jedna trzecia mówiła o skutkach psychicznych.

 

Ile zarabia polska opiekunka w Niemczech? Zarobki nie zwalają z nóg
65 proc. pytanych podało miesięczne zarobki netto między 1200 a 1600 euro (5448 zł – 7264 zł przy kursie 4,54 zł za 1 euro). Naukowcy wyliczyli zatem, że przeciętne wynagrodzenie netto na godzinę wynosi 6,70 euro (30,41 zł). To niemal trzykrotnie mniej niż szacowane przeciętne wynagrodzenie w Niemczech – w 2019 r. wynosiło ono 18,63 euro.

 

Na sytuację finansową nie ma też wpływu dłuższy czas pracy. „W relacji między godzinami pracy a dochodami charakterystyczne jest to, że dłuższy czas pracy nie wiąże się z wyższym wynagrodzeniem” – piszą naukowcy. – Dane pokazują, że większość opiekunek otrzymuje prawdopodobnie określone z góry wynagrodzenia i liczba przepracowanych godzin nie jest związana z wysokością zarobków.

 

Jeśli chodzi o czas pandemii koronawirusa, to dla większości badanych nie zmieniła ona zarobków, czasu pracy i czasu wolnego. Nie zarobiły więcej nawet przez „premię koronawirusową”, którą agencje pośrednictwa zapowiadały im często w rozmowach.  Taką jednorazową premię (z reguły 200 euro) otrzymało tylko 26 z 279 opiekunek i opiekunów uczestniczących w ankiecie.

 

[*] Katarzyna Domagała-Pereira, Polskie opiekunki w Niemczech. Co mówią o zarobkach i pracy?, dw.com/pl z 20 czerwca 2021