Zespół lekarzy z Poznania, Szwecji i Łodzi przeprowadzi pierwszy w Polsce zabieg rekonstrukcji twarzy z wykorzystaniem systemu implantów kostnych VistaFix. Operacja została wykonana w Centrum Onkologii w Poznaniu – pisze Głos Wielkopolski.

 

Pacjentem był 57 letni Krzysztof Kurowski z Kościana, u którego 2 lata temu wykryto raka złośliwego płaskobłonkowego nosa, jednak nie od razu. Kiedy pan Krzysztof poczuł dziwne pieczenie w okolicach nosa, a potem krwawienie, zgłosił się do lekarza. Ale ci nie potrafili zdiagnozować chory i przepisywali mu różne leki i maści, które oczywiście nie pomagały. Dopiero wizyta u laryngologa wyjaśniła wszystko. Lekarz wykrył 7 cm guza, który atakował nie tylko zewnętrzną część nosa, ale i przegrodę, układ chrzęstny. Pojawiły się również przerzuty do węzłów chłonnych.


We wrześniu 2010 r. lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii usunęli raka. Pacjent przeszedł radioterapię. Musiał jednak nosić okulary z nakładką osłaniającą miejsce po amputacji. I tak byłoby do końca życia, gdyby lekarze nie zastosowali nowej techniki.


Chirurdzy plastyczni stwierdzili, że nie ma możliwości wykonania tradycyjnej rekonstrukcji. Jedynym rozwiązaniem było albo noszenie wspomnianych okularów z protezą, albo innowacyjny system VistaFix, czyli wszczepienie implantów kostnych, na których później został odtworzony nos w postaci protezy.


Jak powiedział prof. Wojciech Golusiński, kierownik zespołu, jeśli usuwamy część twarzy z powodu nowotworu to musimy to zrobić z marginesem bezpieczeństwa - to jest podstawowy warunek czystości onkologicznej w chirurgii. W ten sposób powstaje jednak oszpecająca blizna. Poza tym należy pamiętać, że takie miejsce musi być potem stale kontrolowane, czy nie nastąpił powrót choroby, a to oznacza, że musi być do niego dostęp. System VistaFix nie dosyć, że ładnie maskuje miejsce amputacji to na dodatek umożliwia stały dostęp i kontrolę miejsca amputacji.


Operacja z wykorzystaniem nowatorskiej techniki była pierwszą taką operacją w Polsce u pacjenta po leczeniu onkologicznym.


AKTUALIZACJA 14 lipiec 2012


Zobacz też materiał wideo

Najpierw amputacja, teraz epiteza. "Wcześniej nie wychodziłem z domu", TVN24.pl