Dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu wydała zarządzenie, aby nie przyjmować na oddział hematologii nowych chorych. Powodem takiej decyzji jest ponad 5 mln zł, które NFZ nie zapłacił szpitalowi za nadwykonania – pisze serwis Dziennik Toruński.

 

Dr Małgorzata Całbecka ordynator oddziału hematologii toruńskiej lecznicy informuje, że ograniczenia przyjęć nie dotyczą osób z bezpośrednim zagrożeniem życia, jednak jednocześnie obawia się, że życie oczekujących na leczenie też jest w niebezpieczeństwie. Tyle tylko, że przy białaczkach postęp choroby jest bardzo szybki. Chory, który dziś nie wymaga przetoczenia krwi, za chwilę może tego natychmiast potrzebować. Wtedy diagnostyka jest trudniejsza, a leczenie droższe.

 

Jan Raszeja, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ stwierdza, że w budżecie Funduszu nie ma środków na spłatę nadwykonań za poprzedni rok, natomiast jeśli chodzi o pierwsze półrocze br., sprawa jest jeszcze otwarta.

 

Mariola Lorenczewska, Białaczka nie zna limitu, nowosci.com.pl z 18 lipca 2012


UZUPEŁNIENIE (20 lipiec 2012)


W piątek (20 lipca) Kujawsko-Pomorski OW NFZ zobowiązał się do zapłacenia nadwykonań z pierwszego półrocza br. oddziału hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu. W związku z tym dyrekcja lecznicy odwołała wstrzymanie przyjęć nowych pacjentów do tej jednostki. Ponadto NFZ w 2013 r. zabezpieczy oddziałowi hematologii finansowanie na takim poziomie, jaki wyniknie z jego funcjonowania w 2012 r.