Europejska Agencja Leków zatwierdziła pierwszy lek skojarzony z dwóch substancji rozszerzających oskrzela przeznaczony do stosowania raz na dobę u pacjentów dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) – pisze portal rynekzdrowia.pl

 

Ultibro Breezhaler składa się z dwóch leków rozszerzających oskrzela. Lek w programie badań klinicznych występował pod nazwą QVA149. Program badań klinicznych III fazy IGNITE wykazał, że preparat zdecydowanie poprawia czynność płuc, zmniejsza nasilenie duszności i konieczność używania leków doraźnych w porównaniu ze stosowanymi dotychczas terapiami standardowymi.

 

Lek ma postać kapsułki z przezroczystym, żółtym wieczkiem oraz przezroczystym, bezbarwnym korpusem zawierające biały do prawie białego proszek z oznaczeniem produktu „IGP110.50"
w kolorze niebieskim wydrukowanym pod dwie ma niebieskimi liniami na korpusie kapsułki i logo wytwórcy w kolorze czarnym, wydrukowanym na wieczku kapsułki. Takie kapsułki można przyjmować wyłącznie w formie wziewnej poprzez inhalator, nie można łykać.

 

Ultibro Breezhaler można stosować w zalecanych dawkach u pacjentów z lekkimi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub schyłkową niewydolnością nerek wymagających dializ należy go stosować wyłącznie w sytuacji, gdy spodziewane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

 

Ulotka Ultibro Breezhaler [PDF]