Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym chce wybudować pierwszy w północnej Polsce dom dla dorosłych osób z autyzmem. O ile sytuacja dzieci i młodzieży z autyzmem w ciągu ostatnich kilkunastu lat poprawiła się, to potrzeby i problemy dorosłych osób nie są uwzględniane ani przez państwo, ani przez samorządy - mówią inicjatorzy tego przedsięwzięcia.

Autyzm powoduje trudności w postrzeganiu świata, problemy w kontaktach społecznych i uczeniu się. Szacuje się, że z tym zaburzeniem rodzi się jedna na 110 osób. W Polsce może żyć 340 tys. osób z tą niepełnosprawnością, w tym ok. 13 tys. na Pomorzu.

 

Większość dorosłych z autyzmem nie jest w stanie żyć samodzielnie i pozostaje pod opieką starzejących się rodziców. Po ich śmierci trafiają do domów pomocy społecznej. Placówki te, niestety, nie są przystosowane do ich potrzeb, dlatego osoby autystyczne tracą tam wcześniej nabyte umiejętności, stają się agresywne. Gdy personel nie radzi sobie z takimi zachowaniami podopiecznego przekazuje go do szpitala psychiatrycznego.

 

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym postanowiło wybudować pierwszy w północnej Polsce dom, w których będą mogły samodzielnie funkcjonować dorosłe osoby z autyzmem. Budowa ma ruszyć wiosną 2014 roku.

 

Gazeta.pl z 8 grudnia 2013