Brytyjski sąd przychylił się do prośby rodziców 12 letniego niepełnosprawnego dziecka , aby odłączyć go od urządzeń podających picie i pożywienie. To precedensowy wyrok sądu brytyjskiego.


Nancy Fitzmaurice urodziła się w 2002 r. Dziewczynka była niewidoma, z wodogłowiem, zapaleniem opon mózgowych i posocznicą. To uniemożliwiało jej wykonywanie podstawowych czynności życiowych i była zdana na 24 godzinną opiekę. Lekarze twierdzili, że dziecko nie dożyje 4 roku życia, ale los zdecydował inaczej.


W 2012 roku po operacji usunięcia kamieni nerkowych wdała się infekcja i stan zdrowia dziecka mocno się pogorszył. Jak mówiła mama dziewczynki, Nancy krzyczała wijąc się w agonii przez 24 godziny dziennie. Nie pomagały już silne leki przeciwbólowe w tym morfina. To złamało mi serce, światło w jej oczach zgasło, to już nie jest moja córka – mówiła mama Nancy. Cierpienie córki zdecydowało o podjęciu trudnej decyzji – proszenie sąd o eutanazję.


Po spotkaniu rodziców Nancy z Komisją Etyki w Great Ormond Street Hospital zapadła decyzja o staraniu się o eutanazję. Szpital na wniosek rodziców wystąpił do Sądu Najwyższego z prośbą o eutanazję. Sąd nie robił przeszkód i przychylił się do prośby rodziców. Nanacy nie była karmiona i po dwóch tygodniach zmarła w londyńskim szpitalu Great Ormond.

 

Zdarzenie miało miejsce 21 sierpnia 2014 roku, ale dopiero teraz światło dzienne ujrzały kulisy tej tragedii. Pytanie pozostaje czy była to eutanazja czy śmierć przez zagłodzenie?.

 

W 2009 roku brytyjski Sąd Najwyższy również zgodził się na eutanazję dziecka (13 miesięcznego), ale w tamtym przypadku dziecko urodziło się z postępującą genetyczną chorobą mięśni i nie miało szans na godne życie – było sztucznie utrzymywane przy życiu. Nancy nie cierpiała na żadną nieuleczalną i postępującą chorobę, tylko mocno cierpiała z powodu chorób wrodzonych i w tym sensie wyrok sądu jest precedensowy.

 

// Na podstawie Paisley Gilmour, Why I begged judge to end my sick daughter's life: 'Nancy is no longer my girl, she's a shell, mirror.co.uk, 25 październik 2014