Nowy lek na stwardnienie zanikowe boczne prosto z Polski?

Jak pisze Gazeta Wyborcza, prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego opracował terapię pomocną w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego (SLA).


Do tej pory na całym świecie przetestowano ok. 150 substancji pomocnych w leczeniu SLA Spośród nich badania kliniczne pozytywnie przeszła zaledwie jedna: Rilutek (riluzol). Przedłuża on życie chorym na SLA średnio o zaledwie trzy miesiące. Tyle, albo aż tyle, bo lekarze choremu nie mają nic innego do zaoferowania.


Na międzynarodowej konferencji w Olsztynie, która odbyła się w piątek 24 października 2014 roku prof. Wojciech Maksymowicz przedstawił nową terapię pomocną w leczeniu SLA.


Terapia polega na przeszczepie komórek mezenchymalnych. Pod tą nazwą kryje się grupa komórek macierzystych ze szpiku kostnego. - To są własne komórki pacjenta, które pobieramy od niego i namnażamy potem w laboratorium. To rozwiązuje jednocześnie dwa problemy. Pierwszy - etyczny, gdyż nie są to komórki embrionalne czy płodowe. A drugi to problem przyjęcia przeszczepu, ponieważ jako komórki własne nie są odrzucane przez organizm pacjenta – pisze gazeta.

 

Komórki mezenchymalne przeszczepiliśmy ponad 30 chorym - mówi prof. Maksymowicz. U ponad połowy pacjentów nie zakończył się jeszcze półroczny okres badań. Dlatego prof. Czapliński przedstawił wyniki badań pierwszych 11 pacjentów z SLA.

 

Po zakwalifikowaniu chorych do testów przez pół roku obserwowano postępy w ich chorobie. Stosowano 48-punktową międzynarodową skalę. Przez sześć miesięcy przed podaniem komórek macierzystych stan pacjentów pogorszył się średnio o 2,55 pkt. Po podaniu komórek u 4 pacjentów nie zareagowało na terapię, natomiast u reszty rozwój choroby mocno spowolnił i ich stan się ustabilizował.

 

Nowa terapia prof. Maksymowicza to wielka niewiadoma. Nie wiadomo, dlaczego u jednych pacjentów występuje spowolnienie rozwoju choroby, a u innych nie, choć obie grupy pacjentów są podobne (wiek, płeć). Być może uda znaleźć się na to odpowiedź, ale raczej nie prędko, bo badaniami musiałoby być objętych kilkaset osób, a na to nie ma środków finansowych.

 

// na podstawie - Wojciech Mikołuszko, Lek na stwardnienie zanikowe boczne?, Gazeta Wyborcza z 28 października 2014