W przyszłym roku (2016) eutanazja w Kanadzie być może będzie legalna, a to za sprawą wyroku kanadyjskiego Sądu Najwyższego.

 

W 2012 roku Stowarzyszenie Swobód Obywatelskich reprezentując nieuleczalnie chorą Glorię Taylor wygrało proces o umożliwienie kobiecie skorzystanie z eutanazji. Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej uznał wtedy, że zakaz eutanazji jest naruszeniem zagwarantowanych przez konstytucję wolności. Pani Taylor była wówczas jedyną osobą w Kanadzie, która mogła skorzystać legalnie z eutanazji. Z podobnymi wnioskami wystąpiły dwie inne kobiety chore na stwardnienie zanikowe boczne. Niestety sąd nie zdążył rozpatrzyć ich wniosków, bo kobiety zmarły. Teraz sprawa ma jednak ciąg dalszy, bo sąd rozpatrzył ich sprawy.

 

Kanadyjski Sąd Najwyższy uznał w piątek 6 lutego 2015 roku, że kobietom należała się pomoc w godnym zakończeniu życia z asystą leakrza. Sąd podkreślił, że procedura eutanazji będzie legalna w przypadku dorosłych osób cierpiących na ciężkie choroby lub stany - fizyczne i psychiczne, oraz że choroba nie musi być nieuleczalna. Ponadto nie ma przymusu, aby lekarz spełnił życzenie chorego i podał mu medykament skracający "życie". Do tej pory pomoc w zakończeniu "życia" była zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 14.

 

Wyrok Sądu z piątku oznacza, że eutanazja w Kanadzie być może stanie się legalna. Sąd dał rządowi 12 miesięcy na przygotowanie odpowiednich przepisów regulujących eutanazję. Parlament Kanady może co prawda odrzucić dycyzję Sądu, ale do tej pory nie praktykowano podważania decyzji sądów najwyższych instancji.

 

Warto podkreślić, że w 1993 roku Sąd Najwyższy nie zgodził się na eutanazję Sue Rodriguez ciepiącej na stawardznienie zanikowe boczne. W skład tamtego sądu wchodziła sędzina, której głos zaważył na losie pani Rodriguez. Teraz - 22 lata po tamtej sprawie - ta sama sędzina przewodniczy składowi sędzioskiemu, który ... jednogłośnie poparł eutanazję. Można zadać sobie pytanie co się stało w ciągu tych 22 lat, że przeciwniczka eutanazji stała się jej zwolennikiem?

 

Zainteresowanie dopuszczalnością eutanazji na życzenie przybrało na sile, gdy wybitny lekarz z Toronto Dr Donald Low kilka dni przed swoją śmiercią nagrał film z niezwykle przejmującyc apelem o legalizację eutanazji. Dr Low, który w swojej karierze był szefem sztabu lekarzy walczącego z groźbą epidemii SARS w Toronto w 2003 roku, w nagranym wideo zaapelował do prawodawców, by pozwolili ludziom umrzeć z godnością, jeżeli będą sobie tego życzyli.

 

Za możliwością wspomaganej eutanazji opowiada się 3/4 Kanadyjczyków i to zapewne będzie argumentem za tym, aby w końcu prawnie uregulować tą wrażliwą kwestię.