Zespół lekarzy z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala im. W. Degi w Poznaniu przeprowadził pierwszą w Polsce operację typu „super hip/super knee". Jest to przełomowa chwila dla wszystkich chorych z wrodzonym niedorozwojem kości udowej, ponieważ wcześniej kompleksową pomoc mogli uzyskać głównie w Stanach Zjednoczonych u doktora Drora Paley'a.


Dzięki tej operacji mały Dominik ma szanse na normalne życie, co niestety bez zastosowania tego typu operacji mogłoby być niemożliwe. Największą zaletą operacji „super hip/super knee" jest jej kompleksowość, jedna operacja pozwala na naprawienie złożonej deformacji stawu biodrowego oraz kolanowego.


Wrodzony niedorozwój kości udowej, który posiadał mały pacjent, to bardzo złożona wada powodująca nie tylko zniekształcenie stawu biodrowego, niestabilność i nieprawidłową budowę stawu kolanowego, ale również skrócenie kończyny. Uniemożliwia to normalne funkcjonowanie i rozwój.


Operacja zakończyła się sukcesem, co przekłada się na wszystkie pozostałe etapy rozwoju Dominika i decyduje o szansie na wyrównanie długości kończyn w przyszłości. Obecnie mały Dominik czuje się dobrze i czeka na rehabilitację, która rozpocznie się po ok. 6 tygodniach od zabiegu. Zakłada się, że potrwa ona do 14 roku życia tego dzielnego pacjenta.


Pionierski charakter zabiegu wyznacza dalsze kierunki działania Szpitala im. W. Degi W Poznaniu.
- Planowane są kolejne operacje tego typu. Jednakże przede wszystkim planowany jest przyjazd dr Paley'a, aby nawiązać jeszcze ściślejszą współpracę z nami. Klinika Traumatologii i Ortopedii Dziecięcej w Szpitalu im. W. Degi jako wiodąca placówka w dziedzinie ortopedii dziecięcej w Polsce chce w porozumieniu z NFZ i dr Paley'em stworzyć ośrodek, gdzie byłoby można leczyć chorych pacjentów bez konieczności wysyłania ich za granicę – mówi dr med. Michał Walczak, jeden ze specjalistów, który wziął udział w zabiegu.


Historyczną operację wykonali dr med. Milud Shadi, dr med. Paweł Koczewski oraz dr med. Michał Walczak (wszyscy z oddziału Traumatologii i Ortopedii Dziecięcej w Szpitalu im. W. Degi w Poznaniu).
Poznańscy lekarze już niejednokrotnie mieli szansę współpracować ze specjalistami z zagranicy. Wcześniej, wspólnie z zespołem ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzali operacje w ramach Tygodnia Kręgosłupa w Szpitalu im. Wiktora Degi. Klinika była również jednym z organizatorów Europejskiego Kongresu „Biomateriały w Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa.

 

Aktualności na temat szpitala: http://www.orsk.ump.edu.pl