grafika przedstawiająca rdzeń kręgowy
Jak podaje strona rmf24.pl [*] w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu nowatorskiej metodzie przeszczepu gleju węchowego poddane zostaną dwie osoby. Kryteria naboru będą znane wkrótce.

 

Rekrutacja na regenerację rdzenia kręgowego prowadzona będzie za pomocą specjalnej strony internetowej. Zgłoszenia przyjmowane będą od pacjentów z całego świata. Nowatorską metodę można zastosować jednak tylko w określonych przypadkach. Kolejni pacjenci muszą mieć przecięty rdzeń kręgowy ostrym narzędziem.


Pierwsza operacja kosztowała ponad 400 tys. zł. W sfinansowaniu kolejnych zabiegów pomoże jedna z brytyjskich fundacji. Dr Paweł Tabakow, szef zespołu wrocławskich lekarzy, którzy jako pierwsi na świecie zastosowali innowacyjną metodę przeszczepu komórek gleju z opuszki węchowej w mózgu do uszkodzonego fragmentu rdzenia kręgowego jest w połowie Polakiem, w połowie Bułgarem. Pracę rozpoczął od wolontariatu w klinice neurochirurgii we Wrocławiu.


Z kolei Uniwersytecki Szpital informuje, że na łamach opiniotwórczego amerykańskiego tygodnika New Yorker ukazał się artykuł „One small step” na temat nowatorskiej metody rekonstrukcji rdzenia kręgowego. Tekst powstawał blisko rok. Dziennikarz New Yorkera D. Max dwukrotnie przyjechał na spotkanie z dr hab. Pawłem Tabakowem, twórcą metody. Odwiedził także pacjenta Dariusza Fidykę.


Pełna wersja publikacji:
http://www.newyorker.com/magazine/2016/01/25/one-small-step-annals-of-medicine-d-t-max

 

Aktualizacja 8 marca

Do programu poszukiwanie są obecnie dwie osoby o silnej motywacji i zdolne do podjęcia długotrwałej rehabilitacji min. 2 letniej - powiedział we wtorek (8 marca) na konferencji prasowej kierownik projektu "Wrocław Walk Again" i lekarz kliniki neurochirurgii USK dr hab. Paweł Tabakow. Cała procedura wciąż ma charakter eksperymentu medycznego, który ma służyć potwierdzeniu hipotez wynikających z pierwszego zabiegu przeprowadzonego w 2012 r.

 

Wtedy to pacjentowi wstrzyknięto po obu stronach rdzenia kręgowego komórki glejowe przy pomocy precyzyjnie sterowanego urządzenia. Po czterech miesiącach pacjent poczuł pierwsze oznaki terapii, po półtora roku mógł stawiać pierwsze kroki przy pomocy specjalnego chodzika, a po prawie trzech latach od operacji może chodzić i jeździć na trzykołowym rowerze.

 

Kryteria włączenia do badania

- urazowe przerwanie ciągłości rdzenia kręgowego, np. w wyniku zranienia ostrym przedmiotem
- potwierdzenie przerwania rdzenia w badaniu rezonansem magnetycznym (MRI)
- całkowite zniesienie czucia i zależnych od woli ruchów mięśni w obszarach zaopatrywanych przez rdzeń poniżej miejsca jego uszkodzenia (stopień uszkodzenia ASIA A, Frankel A - w razie wątpliwości pacjent powinien skorzystać z opinii lokalnego neurologa/neurochirurga co do stopnia ciężkości uszkodzenia)
- wiek od 16 do 65 lat
- pacjent poddawany ciągłej rehabilitacji
- dobra motywacja i gotowość do współpracy, brak zaburzeń psychicznych i umysłowych
- w przypadku osób mieszkających za granicą, gotowość do spędzenia w Polsce (wraz z osobą towarzyszącą) okresu 3 lat (z przerwami)

 

Kryteria wyłączenia uniemożliwiające udział w projekcie

- współistniejące uszkodzenie bądź choroba w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym
istotne zwężenie kanału kręgowego w miejscu urazu lub niestabilność kręgosłupa
- atrofia mięśni lub istotnie ograniczona ruchomość w stawach porażonych kończyn (np. wskutek skostnień okołostawowych)
- silne bóle neuropatyczne
- poważna choroba układowa, jak nowotwór, choroba zakaźna, cukrzyca itp.
- przewlekłe zaburzenia węchu, nowotwory jamy nosowej
- choroba układu krążenia, rozrusznik serca lub posiadanie jakiegokolwiek implantu ferromagnetycznego
- udział pacjenta w innych komórkowych terapiach eksperymentalnych

 

Więcej na stronie projektu "Wrocław Walk - Again"

 

// Bartek Paulus, Nowatorska metoda przeszczepu komórek gleju węchowego... będą kolejne zabiegi, rmf24.pl z 29 lutego 2016 roku