Od 4 marca 2016 istnieje możliwość pełnej refundacji docelowego importu leków zawierających leczniczą marihuanę. W najbliższym czasie resort zdrowia opublikuje stosowny komunikat w którym przedstawi szczegóły swojej decyzji – pisze serwis rp.pl „Rzeczpospolita.


Wszyscy kryją spore zaskoczenie decyzją ministerstwa zdrowia, ale podkreślają, że dzięki niej wielu pacjentów będzie mogło bez ponoszenia ogromnych kosztów podjąć lub kontynuować terapię na bazie leków zawierających leczniczą marihuanę - ocenił w rozmowie z gazetą neurolog dr Marek Bachański. Dodał, że ta decyzja pomoże także innym lekarzom przełamać się w stosowaniu tych leków.


Gazeta przypomina przypadek wspomnianego dra Marka Bachańskiego, który w 2015 roku stracił pracę w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ponieważ leczył medyczną marihuaną małych pacjentów z padaczką.


W Polsce od 2012 roku dopuszczone do użytku są trzy rodzaje leków na bazie marihuany: Bediol, Bedrocan i Sativex. Dwa pierwsze z nich są wykorzystywane do leczenia padaczki lekoopornej u dzieci, trzeci przyjmują chorzy na stwardnienie rozsiane.


Bediol i Bedrocan sprowadzane są z Holandii w drodze importu docelowego (dla konkretnego pacjenta). Sativex, od końca 2012 roku, został w Polsce dopuszczony do sprzedaży, w związku z tym nie ma już konieczności importu docelowego. Problemem jest jednak cena jednego opakowania, która przekracza kwotę 2,5 tys zł.

 

Import docelowy
„Import docelowy polega na sprowadzaniu z zagranicy leków, które nie są dopuszczone do obrotu w Polsce, a są niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta. Dany produkt leczniczy jest sprowadzany z kraju, w którym jest on dopuszczony do obrotu. W Polsce nie może być dopuszczony do obrotu jego odpowiednik, czyli lek zawierający tę samą substancję czynną, postać i dawkę (moc).


Do Polski nie można sprowadzać leków, dla których wydano decyzje o odmowie wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, odmowie przedłużenia pozwolenia bądź decyzję o cofnięciu pozwoleni.” - cytat ze strony resortu zdrowia mz.gov.pl

 

// na podstawie Andrzej Gajcy, Rząd zrefunduje medyczną marihuanę, rp.pl z 8 marca 2016 (pełen tekst będzie w papierowej edycji gazety 9 marca).