Pia jest jedną ze stu niewidomych kobiet w Niemczech, którym udało się przekształcić inwalidztwo w niezwykły dar. Jej wyczulony zmysł dotyku ratuje życie pacjentkom - kobieta dotykiem wykrywa bowiem raka piersi. Ginekolog, Frank Hoffmann jest zafascynowany skutecznością pracy niewidomych specjalistek - często wyczuwają zmiany chorobowe, które uszły mej uwadze.

 

Środa, wczesny ranek, zegar na stacji metra Senefelder Platz w Berlinie pokazuje 4.47. Na stację wjeżdża pociąg linii numer 2. W ostatnim wagonie siedzi Pia Hemmerling, oburącz trzyma białą laskę, Moritz położył pysk na jej stopach. Od 11 lat golden retriever i Pia tworzą nierozłączną parę. - To mój najlepszy przyjaciel. Ogłoszę żałobę narodową, kiedy mnie opuści - mówi kobieta. Wytatuowała na przedramieniu łapę Moritza na dowód łączącej ich przyjaźni.

 

Hemmerling zawsze wsiada do ostatniego wagonu metra. Unika zmian w otoczeniu. Każde nowe miejsce trzeba dokładnie zapamiętać. Pozwala sobie na metamorfozy jedynie w wyglądzie. Teraz przechodzi etap fascynacji jaskrawymi kolorami. Dziś rano wyszła z domu w różowych trampkach, do tego czerwona torebka, w górnej wardze błyszczy kolczyk. Kiedyś ufarbowała sobie włosy na wściekłą czerwień. Jeden z pasażerów z wyraźną dezaprobatą spogląda na Pię. "Jak pani śmie udawać niewidomą?".

 

Więcej, Niewidome kobiety wykrywają dotykiem raka piersi - często wyczuwają guzy, które uszły uwadze lekarzy, onet.pl/ Süddeutsche Zeitung z 15 marca 2016 roku