Jerzy Stuhr siedzi na krześle reżyserskim

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 5 miliardów ludzi żyje w krajach z niewielkim lub całkowitym brakiem dostępu do medycyny opartej na dowodach naukowych i nie ma lub ma jedynie niewystarczający dostęp do leczenia umiarkowanego i silnego bólu. Celem lepszego poznania bólu i metod jego leczenia Rzecznik Praw Pacjenta opublikował specjalny poradnik „Nie kłaniaj się bólowi i nie ból się! - poradnik dla pacjenta i opiekuna”.

 

Poradnik „Nie kłaniaj się bólowi i nie ból się” został przygotowany przez Koalicję na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem”. Powstał on z myślą o osobach chorych z bólem przewlekłym i stanowi praktyczny przewodnik w zakresie terapii przeciwbólowej zarówno dla pacjenta jak i jego opiekuna. Odpowiada na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów: Jakie są możliwości leczenia bólu? Gdzie szukać pomocy? Kto diagnozuje ból u pacjenta i wdraża odpowiednią terapię przeciwbólową?.

 

W poradniku można także znaleźć wskazówki odnośnie wsparcia psychologicznego w trakcie doznawanego cierpienia oraz kontakt do organizacji pacjenckich, do których można się zwrócić z prośbą o wsparcie w trakcie choroby.

 

Promotorem poradnika jest znany aktor i reżyser prof. Jerzy Stuhr, który pisze tak:

 

„W chorobie nowotworowej najtrudniejsze jest zmobilizowanie się do walki. Jednym się to udaje szybciej, drudzy mają z tym ogromny problem. Ale największym wrogiem w tej mobilizacji jest ból. W moim przypadku każde uśmierzenie bólu dawało nadzieję, a nadzieja, choćby jej skrawek, jest fundamentalną rzeczą, której trzeba się uczepić w czasie choroby.”

 

Poradnik „Nie kłaniaj się bólowi i nie ból się” - plik PDF 2,8MB