Środowisko medyczne, tj. lekarzy, pielęgniarek, aptekarzy wspólnie z przedstawicielami środowiska pacjentów opracowali internetowy poradnik, dzięki któremu pacjentowi łatwiej będzie poruszać się po polskim systemie ochrony zdrowia. Poradnik został zaprezentowany 31 marca 2016 roku.

 

Poradnik "Razem dla Zdrowia” - a raczej swego rodzaju agregator treści - zawiera najbardziej aktualne informacje pomagające pacjentom poruszać się w systemie opieki zdrowotnej. Dzięki zebranym informacjom pacjent może dowiedzieć się jak szybko i skutecznie znaleźć pomoc medyczną, nawet w nocy czy święta, jakie są zasady zapisywania się na listy oczekujących, jakie są zasady odpłatności za leki, jakie są możliwości leczenia za granicą, jakie są prawa pacjenta itd.

 

„Problemem pacjentów w Polsce jest nie tylko ograniczony dostęp do świadczeń zdrowotnych ale także utrudniony dostęp do informacji. Informacja często ratuje życie. Pacjenci przez lata zgłaszali nam pułapki systemu: na przykład cały czas odsyła się ich informując, że to nie ich rejon. Albo oczekuje, że zgłoszą się do szpitala z kompletem wykonanych prywatnie badań” – tłumaczy Ewa Borek, Prezes Fundacji My Pacjenci.

 

Lista poruszonych zagadnień znajduje się na stronie projektu i co ważne, będzie ona stale uaktualniana, w miarę pojawiania się kolejnych zmian w systemie ochrony zdrowia oraz propozycji i uwag od samych pacjentów.

 

Poradnik "Razem dla Zdrowia" przygotowali: Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Izba Aptekarska, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Fundacja My Pacjenci.

 

Strona projektu http://www.razemdlazdrowia.pl

 

Poradnik „Razem dla Zdrowia” - plik PDF