Mówiąc o skutecznym leczeniu raka najczęściej myślimy o nowych lekach przeciwnowotworowych. Tymczasem bezpośrednią przyczyną zgonu nawet u 20 proc. chorych onkologicznych jest wyniszczenie organizmu spowodowane niedożywieniem.

 

Niedożywienie dotyczy od 30 do nawet 90 proc. pacjentów z nowotworami. Najczęściej problem dotyczy chorych z nowotworami układu pokarmowego oraz głowy i szyi, rzadziej u chorych z nowotworami tkanek miękkich, urologicznymi czy ginekologicznymi.

 

Wśród chorych na raka trzustki, niedożywionych może być nawet 80-85 proc., u pacjentów cierpiących na raka żołądka, ten odsetek wynosi średnio 65-85 proc., natomiast na raka przełyku 60-80 proc.

 

– Najbardziej narażone na rozwój niedożywienia są pacjenci z nowotworami górnego odcinka przewodu pokarmowego – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej – Nawet niewielki guz nowotworowy zlokalizowany np. w przełyku jest w stanie uniemożliwić choremu prawidłowe odżywianie i doprowadzić go do skrajnego niedożywienia.

 

Więcej, Tomasz Kobosz,Śmierć z powodu raka to zbyt często śmierć głodowa, medexpress.pl z 25 marca 2016 roku