Brytyjskie media komentują ujawnione przyczyny eutanazji 20 letniej kobiety z Holandii, która w dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie. Ten przykład pokazuje, dlaczego Holandia nie powinna uchwalać prawa do eutanazji – pisze Daily Mail [*].

W zeszłym roku eutanazji została poddana niewymieniona z imienia i nazwiska 20 letnia dziewczyna, która w dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie (wykorzystywanie trwało od 5 do 15 roku życia). To właśnie trauma z tym związana była przyczyną jej problemów psychicznych i decyzji o poddaniu się eutanazji. Jednak dopiero teraz na jaw wyszły szczegóły tej dramatycznej sprawy.

 

Z opinii lekarza psychiatry z Holenderskiej Komisji ds. Eutanazji wynika, że młoda kobieta cierpiała na anoreksję, chroniczną depresję, tendencję do myśli samobójczych czy samookaleczania się. Dokumentacja medyczna wspomina, że wszelkie próby leczenia zakończyły się niepowodzeniem i dla kobiety nie było żadnej nadziei czy ratunku.

 

Co ciekawe w opinii jest wzmianka, że dwa lata przed wykonaniem eutanazji, kobieta poddała się leczeniu traumy i zauważono czasową poprawę jej stanu psychicznego. Terapię jednak po roku przerwano, a lekarz stwierdził, że jej przypadek jest beznadziejny.

 

Robert Flello, przedstawiciel brytyjskiej Partii Pracy, powiedział gazecie Daily Mail, że przez przykład tej młodej kobiety poddanej eutanazji dano jasny sygnał, że jeśli jesteś ofiarą nadużycia, w wyniku którego cierpisz psychicznie, jesteś karany śmiercią za to, że jesteś ofiarą przemocy.

 

Inny przedstawiciel Partii Pracy Fiona Bruce – przewodnicząca parlamentarnej grupy Pro-Life- powiedziała, że ten tragiczny przykład eutanazji pokazuje, dlaczego Holandia nigdy nie powinna zalegalizować takiego prawa i dodała, że ta kobieta potrzebowała pomocy w młodym wieku, aby przezwyciężyć problemy, a nie eutanazji.

 

Prawo do eutanazji istnieje w Holandii od 2002 roku. W 2015 roku wykonano (oficjalnie) 5561 zabiegów eutanazji.

 

[*] Sex abuse victim in her 20s allowed to choose euthanasia in Holland after doctors decided her post-traumatic stress and other conditions were incurable, Daily mail z 10 maja 2016