Ministerstwo Zdrowia kończy pracę nad ustawą, która umożliwi stworzenie listy refundowanych wyrobów medycznych. Ma ona przypominać listę leków refundowanych. Resort chce negocjować ceny wyrobów medycznych i wprowadzić za nie różne odpłatności – podało rmf24.pl

 

Zdaniem resortu zdrowia takie rozwiązanie takie rozwiązanie, dla pacjentów będzie oznaczać możliwość wyboru wyrobów medycznych, oczywiście za dopłatą. Np. przy operacji zaćmy Ministerstwo Zdrowia chce osobno płacić za zabieg i osobno za soczewki, bo stosowanie jednej taryfy jest błędem - odkreśla w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

 

W związku z tym, jakie soczewki stosuje szpital? Najtańsze, bo im tańsza jest soczewka, tym więcej mu zostaje. Ten system jest niewłaściwy - podkreśla. To, co my zrobimy, to my wyjmiemy ten koszt soczewki, obniżymy wycenę procedury, ale będziemy płacić tylko za wykonanie operacji, która jest taka sama dla różnych soczewek. I stworzymy co najmniej dwie odrębne grupy. Jedna to będą soczewki podstawowe, a druga to będą soczewki multifokalne, które dzisiaj są zupełnie niedostępne dla pacjentów.

 

Z propozycji zmian zadowolona jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED – podał portal rynekaptek.pl.

 

Izba wyjaśnia, na czym polega problem: obecny system ochrony zdrowia funkcjonuje tak, że pacjent musi skorzystać ze standardu oferowanego przez NFZ lub w 100 proc. pokryć koszt leczenia prywatnego. POLMED podobnie jak resort zdrowia podaje przykład leczenia zaćmy: dzisiaj pacjent, w ramach standardu oferowanego przez NFZ, podczas operacji może mieć wszczepioną standardową soczewkę, która nie koryguje np. krótkowzroczności czy astygmatyzmu.

 

Chory, który cierpi na powyższe przypadłości nie może, w ramach operacji finansowanej przez NFZ, dopłacić do soczewki wyższej jakości. Jeśli chce to zrobić, musi pokryć w całości wszystkie koszty zabiegu: ponadstandardowej soczewki oraz operacji.

 

POLMED-u dodaje, że na zmianie skorzystają także szpitale, które będę mogły zaoferować lepszy standard leczenia oraz lekarze, gdyż będą mieli możliwość leczenia przy użyciu najnowocześniejszych technologii.

 

Wyroby medyczne z limitem
Projekt ustawy o wyrobach medycznych ma być analogiczny jak w przypadku refundacji leków. Państwo wyznaczy limit, do którego będzie finansować dany wyrób w ramach procedury, a pacjent będzie miał możliwość skorzystania ze świadczenia w wyznaczonym standardzie lub dopłaty do procedury, jeśli będzie chciał skorzystać z nowocześniejszego wyrobu medycznego.

 

[*] Mariusz Piekarski, Soczewki, aparaty słuchowe tak jak leki – na listach refundacyjnych. Skorzysta pacjent? Rmf24.pl z 13 maja 2016

[**] POLMED: dobra zmiana na rynku wyrobów medycznych, rynekaptek.pl z 21 kwietnia 2016