14 czerwca 2016 roku w Carolina Medical Center w Warszawie ortopedzi Robert Śmigielski i Michał Drwięga oraz chirurg plastyczny dr n. med. Marek Molski przeprowadzili operację korekty kości przedramienia u 10-letniej dziewczynki wykorzystując po raz pierwszy w Polsce modelowanie i wydruki w technologii 3D.

 

Przygotowania do zabiegu trwały prawie rok. Na bazie obrazów tomografii komputerowej, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, wykonano cyfrowe wizualizacje obu zdeformowanych kości przedramienia. Korzystając z nich odtworzono prawidłową oś kończyny.

 

Zaprojektowane wspólnie narzędzia i implanty w pierwszej fazie projektu wykonano w technologii druku 3D z polimerów. Modele kości, prototypy implantów i narzędzi posłużyły do przetestowania i zweryfikowania indywidualnego podejścia do deformacji. Następnie wydrukowano, już w tytanie, dokładnie opisane przymiary (specjalne prowadnice), druty do ich zablokowania na czas cięcia kości oraz odpowiednio wymodelowane płyty i śruby.

 

Tak przygotowana wcześniej operacja przebiegła bardzo sprawnie, ponieważ przymiary precyzyjnie wyznaczyły linię cięcia kości oraz pozwoliły na dokładne ich zespolenie.

 

Zabieg przeprowadzony w Warszawie to nie tylko pierwsza operacja skrojona na miarę z wykorzystaniem modelowania i wydruku w technologii 3D, ale wszystko odbyło się z wykorzystaniem polskich technologii i krajowych specjalistów.