Krajowy komitet ds. kontroli eutanazji w Belgii podał w sobotę (17 września 2016), że pierwszy raz w tym kraju eutanazji poddano osobę nieletnią.

 

Od 2002 roku istnieje w Belgii prawo do eutanazji, a 13 lutego 2014 roku belgijski parlament zgodził się, aby z tej procedury mógł skorzystać każdy bez względu na wiek. W przypadku osób małoletnich (poniżej 18 roku życia), prawo do eutanazji ma osoba nieuleczalnie chora, która uzyskała pozytywną opinię psychologa iż ma ma świadomość czymś jest eutanazja (oznacza to, że eutanazji nie mogą skorzystać osoby chore psychicznie oraz niemowlęta). Ponadto wymagana jest zgoda rodziców.

 

Krajowy komitet ds. kontroli eutanazji podał, że z procedury eutanazji skorzystał 17 letni chłopak (nie podano na co chorował). Przyczyną eutanazji miał być fizyczny ból nie do zniesienia. Zabieg odbył się w zeszłym tygodniu.

 

Belgia to pierwszy i jedyny kraj na świecie, gdzie z eutanazji mogą skorzystać osoby nieletnie (nawet w liberalnej Holandii z eutanazji mogą skorzystać dzieci, ale dopiero od 12 roku życia).

 

Od 2003 roku do 2013 roku w Belgii liczba zabiegów eutanazji wzrosła z ok. 1000 do 8752 (dane oficjalne).