54-letni Brytyjczyk domaga się wykonania eutanazji, mimo że nie jest śmiertelnie chory. Za kilka dni sąd ma wydać postanowienie w jego sprawie. Na podobną zgodę oczekuje również inny chory, pisze brytyjski dziennik The Guardian.

 

Omid urodził się w Iranie i w 1975 roku w wieku 12 lat przyjechał do Anglii (obecnie jest obywatelem Wielkiej Brytanii). U Omida w 2014 roku zdiagnozowano zanik wieloukładowy (MSA). Jest to rzadka choroba nieurologiczna, która powoduje dużą niepełnosprawność i w istotny sposób przyczynia się do krótszego życia.
Mężczyzna wyznaje, że nie jest samodzielny, nie może sam iść na spacer, ma problemy z mówieniem i pisaniem. Na dodatek co dwa – trzy miesiące stan jego zdrowia się pogarsza. Omid przyznaje, że sam nie wie jak zniósł ostatnie trzy lata od wykrycia choroby. Ma już dość tego życia, które jest dla niego koszmarem. Kiedy codziennie budzi się, jego marzeniem jest, aby był to jego ostatni dzień życia.


Według brytyjskiego prawa eutanazja jest zabroniona nawet w stosunku do osób śmiertelnie chorych. Za kilka dni sąd ma zająć się sprawą Omida i jeśli wyrazi zgodę na eutanazję, może to otworzyć drogę innym chorym, którzy również chcieliby poddać się eutanazji.


Brytyjski dziennik podaje również przypadek 67-letniego Noela Conway’a, który także stara się o eutanazję, ale sąd nie wydał takiej zgody. W styczniu 2017 roku Conway odwołał się w tej sprawie do Sądu Najwyższego.
Conway cierpi na jedną z chorób neuronu ruchowego (MND) powodującą niepełnosprawność na skutek uszkodzenia neuronów ruchowych. Jest osobą niesamodzielną, podłączony jest do respiratora i prawdopodobnie nie przeżyje następnych 12 miesięcy. Conwey powiedział gazecie, że prawo odmawiające eutanazji jest okrutne i niesprawiedliwe. Odmawia mi się prawa do bezbolesnej śmierci w moim domu w Anglii.


Prawdopodobnie do końca tygodnia (tj. do 31 marca 2017 roku) Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa wyda swoje postanowienie zarówno w przypadku Omida jak i Conwaya. Komentatorzy wskazują, że sąd prawdopodobnie przychyli się do próśb mężczyzn i wyda zgodę na eutanazję.