Południowokoreński oddział firmy Biogen poinformował 8 stycznia 2018, że firma uzyskała zgodę na sprzedaż leku Spinraza na tamtejszym rynku.

 

Z informacji firmy Biogen Korea wynika, że koreańskie ministerstwo zdrowia i żywności dopuściło do sprzedaży potencjalny bloker rdzeniowego zaniku mięśni jakim jest Spinraza (nusinersen).

 

Prezes Biogen Korea Hwang Se-eun zaznaczył, że Spinraza jest jak na razie jedynym lekiem na rdzeniowy zanik mięśni. Firma jest dumna z tego, że w szybkim tempie pozyskuje zgody na sprzedaż leku w innych krajach, po tym jak taką zgodę uzyskała w USA w grudniu 2016 roku.

 

Prezes Se-eun dodał, że w ciągu ostatniego roku firma uzyskała zgody na sprzedaż leku w Europie, Kanadzie, Japonii, Brazylii i Australii.

 

Trzecia faza badań klinicznych ENDEAR wykazała, że Spinraza jest bezpieczna i efektywna u 121 noworodków. W porównaniu do placebo, lek wykazał znaczącą poprawę funkcji motorycznych i wskaźnika przeżycia. W badaniu CHERISH z udziałem starszych dzieci wykazano, że lek ma statystyczny i kliniczny wpływ na poprawę funkcji motorycznych.

 

Firma Biogen nabyła licencję od Ionis Pharmaceuticals na rozwój, produkcję i komercjalizację Spinrazy w sierpniu 2016 roku za 75 mln USD. Dodatkowo Ionis jest uprawniona do procentowego udziału ze sprzedaży leku oraz opłat od pozyskania zgód na sprzedaż leku w kolejnych krajach. Do tej pory koncern Ionis Pharmaceuticals z opłat licencyjnych za Spinrazę zarobił ponad 425 mln USD.