Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej we Wrocławiu przeprowadza operację rąk, dzięki której osoby z tetraplegią zyskują szansę na samodzielność – pisze Gazeta Wyborcza.

 

Dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgi Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreśla, że operacje rąk nie są czymś innowacyjnym i są to metody znane na Zachodzie od 50 lat. Problem jednak w tym, że w Polsce nikt ich nie przeprowadzał, lekarze mają tylko teoretyczną wiedzę. To właśnie chce zmienić Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

 

Operacja nie postawi na nogi, ale usprawni ręce

Zabiegowi może poddać się osoba mająca uszkodzony rdzeń kręgowy na poziomie C7 i niżej, u której przez rok lub dwa po urazie nie nastąpiła samoistna poprawa.

 

Jak podkreśla dr Domanasiewicz nie naprawimy rdzenia, nie sprawimy że tetraplegik będzie chodzić. Operacja rąk ma za zadanie sprawić, aby człowiek stał się bardziej samodzielny i niezależny od innych. I ten cel udaje się osiągnąć, bo sprawność pacjenta po operacji wzrasta aż o 800 procent.

 

Z jednego mięśnia robią dwa
Obrazowo rzecz ujmując „wykorzystujemy mięśnie zaopatrywane przez nerwy powyżej uszkodzenia rdzenia które są sprawne i mówiąc najprościej z jednego mięśnia robimy dwa, dzięki czemu może uruchomić dodatkową czynność” - mówi gazecie dr Domanasiewicz.

 

Potem w ramach kolejnych zabiegów lekarze odtwarzają inne funkcje ręki, np. zabieg poprawiający uchwyt, który sprawia, że osoba może się samodzielnie podpisać.

 

Na końcu jest rehabilitacja, która zajmuje mniej więcej tyle samo czasu co rehabilitacja ręki po złamaniu.

 

Pierwszą tego typu operację szpital na Borowskiej przeprowadził 12 stycznia 2018 na pacjentce, która 28 lat temu uszkodziła rdzeń kręgowy po skoku do wody. Obecnie w Europie od lat takie zabiegi przeprowadzane są tylko w Paryżu, Bazylei, Goeteborgu i na Węgrzech.

 

// Karolina Kijek, Wyjątkowe operacje we Wrocławiu. Sprawność pacjenta na wózku rośnie o 800 procent, Gazeta Wyborcza Wrocław z 22 stycznia 2018

(aktualizacja 23 stycznia 2018)