W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu 19 lutego 2018 roku chirurdzy przeprowadzili nowatorski zabieg usunięcia guza wątroby za pomocą Echolasera. Na razie jest to technologia eksperymentalna niedopuszczona do powszechnego użytku. 

 

Echolaser to połączenie dwóch technologii: ultrasonografii z laserem. Dzięki ultradźwiękom lekarze widzą na monitorze rozmiary i umiejscowienie guza, a także mogą precyzyjnie usunąć zmianę w trudno dostępnych miejscach. Cała operacja pacjenta odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a standardowy czas trwania zabiegu to około 6 minut, a przy zastosowaniu bardzo cienkich igieł operacje można wykonywać nawet bez znieczulenia – powiedział prof. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

 

- Urządzenie składa się z igły o grubości 0,8 mm, przez którą wprowadza się wyjątkowo cienkie kwarcowe włókno laserowe oraz z głowicy połączonej z aparatem USG – mówi Gazecie Wyborczej Marcin Remin z włoskiej firmy Elesta, która opracowała urządzenie.

 

Zabiegi przeprowadzone we Wrocławiu zostały wykonane w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej "Zastosowanie mikroinwazyjnej terapii cienkoigłowej z użyciem Echolasera do operacji guzów tkanek miękkich m.in. tarczycy, prostaty, wątroby".

 

Echolaser na razie wykorzystywany jest eksperymentalnie, ponieważ na jego użycie nie została jeszcze wydana zgoda Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Aparat wraz z wyposażeniem kosztuje ok. 800 tysięcy złotych.

 

// Gazeta Wyborcza, Radio Wrocław