Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UM w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla ponad 1000 pacjentów po udarze mózgu, w ramach projektu "Rehabilitacja neurologiczna dla osób po udarze mózgu". Pierwszy turnus rozpocznie się 9 listopada 2020 roku, a projekt potrwa do czerwca 2023 roku.


Rehabilitacja umożliwi pacjentom szybszy powrót do codziennego życia i pracy. Rocznie rejestruje się około 60 tys. udarów mózgu. Są one trzecią, po chorobach układu krążenia i chorobach nowotworowych, przyczyną śmierci, a także jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności.

 

Naszym celem jest jak najszybsze i najefektywniejsze włączenie osób po udarze mózgu do życia społecznego, w tym zawodowego. Projekt jest dedykowany pacjentom, którzy przeszli już rehabilitację wczesną i wymagają kontynuacji leczenia – mówi dr n. med. Przemysław Daroszewski, dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi. UM w Poznaniu.

 

Od listopada pacjenci wezmą udział w 3-tygodniowych stacjonarnych turnusach rehabilitacji wtórnej. W ich trakcie skorzystają z indywidualnych konsultacji lekarza specjalisty i fizjoterapeuty, zabiegów neurofizjoterapeutycznych i fizykalnych, a także szeregu terapii - zajęciowej, neurologopedycznej czy neuropsychologicznej– dodaje Przemysław Daroszewski.

 

W każdym turnusie będzie mogło wziąć udział maksymalnie 23 uczestników. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do soboty na remontowanym właśnie oddziale rehabilitacji neurologicznej, którego pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób po przebytym udarze mózgu. Zakupiono także specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji, który lada dzień trafi do szpitala. Z kolei rodzina może wziąć udział w zajęciach edukacyjnych.

 

Powrót do samodzielności pacjentów po udarze mózgu to często długa i trudna droga. Wymaga ona nie tylko pomocy ze strony medyków, ale, co równie istotne, stałego wsparcia członków rodziny, dla których wiedza zdobyta podczas zajęć będzie nieocenioną pomocą w codziennej pielęgnacji swoich bliskich– podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

 

Na rehabilitację zgłosić się mogą osoby między 18 a 64 rokiem życia, zamieszkujące Wielkopolskę, a u których od udaru nie minęło więcej niż 12 miesięcy. Nie mogą mieć też chorób współistniejących.

 

Formularze zgłoszeniowe można przesyłać za pośrednictwem strony. Szpital uruchomił także infolinię i adres mailowy do kontaktu dla pacjentów. Pytania można zadawać dzwoniąc pod numer 510-711-636 lub wysyłając je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Całkowity koszt projektu to 10,6 mln zł. To już szósty program realizowany przez Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UM w Poznaniu dzięki wsparciu funduszy europejskich.