wykrzyknik pixabay 3717893

Fundacja Saventic stworzyła bezpłatna aplikację internetową, która pomaga w diagnostyce chorób rzadkich jak np. choroba Gauchera i Fabry’ego. Jest to przydatne narzędzie zwłaszcza dla osób, które miesiącami czekają na właściwą diagnozę – podała agencja PAP.

 

Aplikacja oferowana przez Fundację Saventic wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, a jednocześnie – do analizy przypadku pacjenta – angażuje panel ekspertów.

 

„Zastosowane algorytmy na podstawie informacji dostarczonych przez pacjentów są w stanie określić ryzyko wystąpienia choroby rzadkiej z katalogu schorzeń, którymi aktualnie zajmuje się fundacja” – czytamy w informacji prasowej PAP.

 

Prace nad udoskonaleniem algorytmu cały czas trwają. W planach jest rozszerzenie zakresu diagnostyki o kolejne jednostki chorobowe, takie jak choroba Pompego, Niemanna-Picka, amyloidoza ATTR oraz amyloidoza AL.

 

Jak wygląda diagnoza
Osoba zainteresowana powinna wejść na stronę internetową Fundacji, gdzie dostępna jest aplikacja. Tam podaje niezbędne dane medyczne (np. zaobserwowane objawy) czy wyniki badań ze szpitala. Na tej podstawie aplikacja analizuje dane i jeśli wykryje ryzyko wystąpienia choroby rzadkiej, wyniki trafiają do konsylium ekspertów, którzy rekomendują ośrodek czy specjalistę w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki.

 

Fundacja Saventic powstała z inicjatywy spółki Saventic Health. Saventic Health jest spółką medyczno-technologiczną, która zajmuje się tworzeniem innowacyjnych algorytmów do wspierania lekarzy w procesie diagnostyki chorób rzadkich (ukrytych) w oparciu o dane kliniczne zawarte w elektronicznej dokumentacji medycznej.

 

Strona Fundacji Savestic
https://www.fundacjasaventic.pl

 

// PAP, Fundacja Savestic