W czwartek 16 grudnia 2021 austriacki parlament przyjął ustawę legalizującą eutanazję w tym kraju. Nowe prawo zacznie obowiązywać z początkiem stycznia 2022 roku i dotyczy tylko osób pełnoletnich.

 

Warunkiem skorzystania z prawa do eutanazji dotyczy tylko osób zdolnych do podejmowania samodzielnych i świadomych decyzji i będących pełnoletnich, tj. mających min. 18 lat. Krąg osób uprawnionych został ograniczony do osób chorych na śmiertelną chorobę lub odczuwających cierpienie z powodu wyniszczającej choroby.

 

Osoba, wyrażająca chęć poddania się eutanazji będzie musiała porozmawiać wcześniej z dwoma lekarzami w tym jeden musi być ekspertem od opieki paliatywnej, a po okresie na refleksję (12 tygodni od wydania opinii lekarskiej) będzie musiała złożyć pisemne oświadczenie o swojej decyzji u prawnika lub notariusza. Po tej czynności chory będzie mógł pozyskać substancje medyczne służące odebraniu sobie życia w aptece. Nazwy tych substancji nie będą upubliczniane - ujawnione zostaną tylko prawnikowi lub notariuszowi, któremu chory przedstawił dokument świadczący o tym, że chce zakończyć życie.

 

Austriacki kodeks karny zakładał, że za pomoc w eutanazji groziła kara pozbawienia wolności do 5 lat, ale w grudniu 2020 roku Trybunał Konstytucji uznał ten przepis za niekonstytucyjny, bo narusza prawo do samostanowienia o sobie. Przepisy dekryminalizujące pomoc w eutanazji obowiązują już w Belgii, Luksemburgu, Holandii i Hiszpanii.

 

Tym samym od 2022 roku Austria dołącza do oświeconych krajów, które w imię nie wiadomo czego nie zmuszają własnych obywateli do cierpienia, ale dają im możliwość zakończenia życia na własnych warunkach.