25 stycznia 2011 roku francuski Senat odrzucił projekt ustawy zezwalający na eutanazję. Za odrzuceniem projektu byli czołowi politycy w tym premier Francji Francois Fillon, minister pracy Xavier Bertrand oraz minister ds. europejskich Laurent Wauquiez.


18 stycznia została przyjęta pierwotna wersja ustawy legalizującej eutanazję złożona przez Komisję Spraw Społecznych z partnerami politycznymi. Wywołała ona jednak spore oburzenie wśród polityków, przedstawicieli Kościoła oraz obrońców „życia".


Według projektu „każda osoba dorosła, która jest w zaawansowanej fazie nieuleczalnej choroby powodującej cierpienie fizyczne lub psychiczne, którego nie można uśmierzyć lub który uważa ona za nie do zniesienia, może poprosić, w następstwie świadomego aktu, o pomoc medyczną umożliwiającą szybką i bezbolesną śmierć".


Przeciwny eutanazji jest premier Francois Fillon, który uważa jest to niezgodne z jego zasadami poszanowania życia. W artykułach prasowych podkreślał, że każda osoba dorosła, która jest ciężko i nieuleczalnie chora, może skorzystać z rozwiązania polegającego na zaprzestaniu uporczywej terapii (takie prawo istnieje od 2005 roku). Jednak zwolennicy eutanazji uważają, że zaprzestanie uporczywej terapii w niektórych przypadkach jest niewystarczająca, aby zakończyć życie bez nadmiernego cierpienia.


Obecnie eutanazja w Europie jest legalna w Holandii , Luksemburgu i Albanii, natomiast w Szwecji oraz Belgii zezwalana się na wspomagane zakończenie żywota.


UWAGA! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) ogłaszanych na stronie www.nie-pelnosprawni.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych jest całkowicie dozwolone i nie wymaga pisemnej zgody. Teksty powstały bez wyciągania publicznych pieniędzy i tym samym żerowania na niepełnosprawnych, chorych, ich rodzinach i przyjaciołach!